- Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz.

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz.Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL dir. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL .

Yaptığımız tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık              25 TL
EK-1 Belgesi             15 TL
Muayene                 126 TL
Egzos Emisyon          26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim        108 TL